Písnice

rodinný dům

V tomto případě se jednalo o útěk manželského páru z panelového bytu do rodinného domu, avšak ne daleko do přírody nebo satelitního města.

Důraz bych kladen na dostupnost MHD a občanskou vybavenost v blízkém okolí. Při návrhu domu byl požadavek na skromný malý dům při zachování nízkých provozních nákladů. V objektu nejsou instalovány žádné technologie spořící tyto náklady – nejsou instalovány solární panely ani rekuperace. O tepelném čerpadle si zde člověk může nechat jen zdát. Přesto se podařilo díky rozložení místností a orientaci na světové strany docílit snížení provozních nákladů pod 25 tisíc ročně, včetně palivového dřeva do krbu a spotřeby vody na zalévání zahrady a záhonů.

Dům je postaven na základové desce, pro nosné konstrukce byl použit Porotherm 44SI na montážní pěnu a k tomu zateplení vrstvou extrudovaného polystyrenu. Střecha je značně izolována. Příčky jsou zvukově izolační – žádný sádrokarton. Trojskla jsou samozřejmostí. O udržení stálé tepelné pohody se stará množství tepelně akumulačních prvků.

O vytápění se stará hlavně orientace na světové strany a umístění zimní zahrady, která je součástí obývacího prostoru a celý objekt přirozeně vytápí. Teplo z krbu je rovnoměrně rozvedeno mezi patry.

V interiéru jsou použity přírodní materiály. Koupelny zdobí italská dlažba vyskládaná z lesklých a matných, nahrubo opracovaných dlaždic. Detailu neunikl ani plot, příjezdová cesta či zahrada nebo domeček pro vnoučata. Cesta je vyskládána do šípovitého vzoru z betonových cihliček a na plotu z pohledové strany není vidět ani jeden šroub či nýt.